Как да модифицираме свойствата за забавяне на горенето на структурната епоксидна смола?
Използването на голяма част от забавители на горенето в епоксидна смола може да повлияе на механичните свойства на материала, а миграцията на забавители на горенето по време на втвърдяване и употреба може постепенно да намали ефекта на забавяне на горенето, което води до нестабилно състояние на тлеене.
Следователно се счита, че се използват реактивни мономери или втвърдяващи агенти с тлеещ ефект като принцип за получаване на епоксидни смоли. Катионните забавители на горенето се въвеждат в молекулярната структура на епоксидната смола, така че крайната епоксидна смола има дълго-трайни и стабилни свойства на тлеене, които могат да запазят оригиналните механични свойства на смолата. Добавянето на температура на встъкляване, писалка за механични свойства, функционални мономери с определено количество халогени, силиций или модификатори на въздействието в молекулярната структура също могат да се считат за реактивни мономери и втвърдяващи агенти.
(1) Функционална мономерна суровина със забавяне на горенето
Този тип структурна тлееща епоксидна смола, синтезирана от мономери с тлееща функция, съдържа голямо количество халогенни, силициеви и фосфорни елементи в своята суха молекулярна структура, което води до отлична тлееща производителност на този тип епоксидна смола.
Ако се използва тетрабромобисфенол А вместо обикновен бисфенол А като реакционна суровина за епоксидна смола, може да се получи бромирана епоксидна смола с високо молекулно тегло, която има добра стабилност и високи свойства за забавяне на горенето.
(2) Втвърдяващ агент за забавяне на горенето
Въвеждането на забавящи горенето елементи като халоген, силиций и фосфор в молекулярната структура на обикновени втвърдяващи агенти, като дихлоромалеинов анхидрид, тетрабромофталов анхидрид, фосфор-съдържащи амини, киселини, съдържащи амини и амидни химикалки на фосфорна киселина, или директен синтез на нови агенти за забавяне на горенето чрез молекулярен дизайн са всички изследователски направления, които привлякоха вниманието.